CENGİZ DAĞCI'nın KIZI ve DAMADINDAN MESAJ VAR

CENGİZ DAĞCI'nın KIZI ve DAMADINDAN MESAJ VAR

KIRIM

SAYGILI SOYDAŞLAR !!!!
CENGİZ DAĞCI' NIN KIZI VE DAMADINDAN MESAJ VAR !!!!!!!

Dear Mr. Vefa İbrahim ARACİ,

I thank you for the messages and photographs of the opening ceremony for the grave of CENGIZ DAGCI. It is a wonderful thing you have done to organise and complete the construction with no support from any foundation or association, and I can see from the photographs it is a memorial to make Crimean people proud of their great novelist.

During his lifetime CENGIZ DAGCI did not imagine he would ever return to his homeland Crimea, and the photographs of his impressive grave with the book, flowers and crimean flags has brought tears to my eyes, and also his daughter (my wife) who has seen all the wonderful photographs you attached. The ceremony attended by your effort was obviously very well organised and held with much respect for the memory of CENGIZ DAGCI, and for that I thank you.

Please accept my apologies for not replying immediately to your kind messages but I am currently visiting America and do not have my usual access to internet and email.

On behalf of myself and my wife, only daughter of CENGIZ DAGCI, we send our very best wishes to Crimean Association Federation and Kocaeli Crimean Tatar Association and thank you once again for the work you have done, preserving the memory and reputation of GREAT NOVELIST CENGIZ DAGCI.

Tercüme:

Sayın Bay Vefa İbrahim ARACI,

Mesajınız ve gönderdiğiniz Cengiz Dağcı'nın mezarının açılış töreni fotoğrafları için tesekkur ederim.. Hiçbir kurum ve cemaatten destek almadan mezarın inşaatını tamamlama organizasyonunuz mükemmel bir olay.. Fotoğraflardan anlıyorum ki yaptığınız anıt ile Kırım Tatar halkı büyük romancısından gurur duyacaktır...
Yaşamı boyunca Cengiz DAĞCI hiç anavatanı Kırım'a dönmeyi hayal etmedi...gönderdiğiniz fotoğraflarda Etkileyici mezar, kitap, çiçekler ve Kırım bayrağını görünce gözyaşlarımı tutamadım....Gönderdiğiniz mükemmel fotoğrafların hepsini Cengiz DAĞCI'nın kızı (eşim) de gördü...Cengiz DAĞCI'nın anısına çok saygılı olarak gayretlerinizle çok iyi düzenlenmiş seremony için çok tesekkur ederim..
Sizin nazik mesajınıza geç cevap verdiğim için özür dilerim...Ben o zamanlarda Amerika'da seyahatteydim internet ve e-postama girmek imkanım yoktu.
Kendim ve Cengiz DAĞCI'nın kızı olan eşim adına, Kırım Dernekleri Federasyonu ve Kocaeli Kırım Tatarları Derneğine en güzel dileklerimizi gönderiyoruz....
Büyük Romancı Cengiz DAĞCI'nın anılarını ve itibarını korumak adına Yaptığınız iş için bir daha tesekkur ederiz..

Frank Posner ve Eşi


Etiketler:

KIRIM