ENVER AMCAMIZI KAYBETTİK

ENVER AMCAMIZI KAYBETTİK

GÜNDEM
BİR ÇINARIMIZ DEVRİLDİ !!!!! Soydaşımız ENVER GÜNDOĞDU Amcamız 96 yaşında bugün öğle saatlerınde hakkın rahmetine kavuştu..Kendisi 1919 yılında Dobruca'nın Osmanfakıh köyünde doğmuştu..1935 yılında babası İlyas Bavbek ile birlikte Dobruca'dan göç ederek Derince'ye göç etmişti....Derince'ye yerleşen 60 Kırım Tatar ailesi içinde en tahsilli ve bilinçli soydaşlarımızdan biriydi..Derince Kırım Meydanında 1951 yılında inşa edilen ilk Merkez Camiinin kurucularındandı..
Allahtan Ra
hmet diliyoruz ailesine yakınlarına ve Kırım Tatar camiasına başsağlığı diliyoruz....
Enver Amcamızı başından geçen bir hikayesi ile sonsuzluğa uğurluyoruz !!!!
Enver Amca anlatmıştı:
1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk Derince üzerinden Yalovaya giderken Derincede 2-3 gün kalacaktı. Yaveri Cevat Abbas benim çırak olarak çalıştığım Derincedeki bakkalı uyarmış hazırlıklı olun erzakları sizden alacağız demişti. 
Atatürkün Beyaz vagonu Derince İstasyonuna geldi. Komutan İtham Bey bakkala geldi. Erzakları hazırladık. Ben O zamanlar 18 yaşındaydım.. Erzakları beyaz vagona taşıdım. İçeride Mustafa Kemali görünce elimdeki erzaklar yere düştü..Ayaklarım titriyordu..Atatürkü selamladım. Atatürk de beni selamladı ve yanındaki görevliye dönerek:
Çocuğa 20 lira bahşiş verin dedi. Vişne rengindeki 20 lirayı aldım..Çok ama çok sevinmiştim..Bakkaldakilere 20 lirayı gösterdim...Onlarda çok şaşırdılar. Çünki, o zamanlar 20 lira bir maaş kadarmış.Parayı Babama verdim. Babam o para ile ihtiyacı olan bir öküz satın almıştı......
.
  • ENVER AMCAMIZI KAYBETTİK
Etiketler:

GÜNDEM