MİSAFİRLERİMİZDEN GELEN MESAJ

MİSAFİRLERİMİZDEN GELEN MESAJ

KIRIM

SAYGILI SOYDAŞ, ÜYE ve VATANDAŞLARIMIZ,
GEÇTİĞİMİZ HAFTA BİLDİĞİNİZ GİBİ VATAN KIRIM ve MOSKOVA'DAN 5 ÖĞRETİM ÜYESİ VE İŞADAMI SOYDAŞIMIZ KONUĞUMUZ ÔLARAK 3 GÜN BOYUNCA KOCAELİNDE BULUNDULAR, FEDERASYONUMUZU, BAĞLI DERNEKLERİMİZİ ve KOCAELİ'NDE YAŞAYAN SOYDAŞLARINI TANIMAK FIRSATINI BULDULAR. EN ÖNEMLİSİ SON HAFTALARDA VATAN KIRIM'DA YAŞAYAN SOYDAŞLARIMIZI DERİNDEN ETKİLEYEN, BÜYÜK TEDİRGİNLİK İÇİNDE YAŞAMALARINA NEDEN OLAN RUS İŞGALİ VE SONRASINI ANLATTILAR, GÖRÜŞ ve YORUMLARINI BİZLERLE PAYLAŞTILAR. KENDİLERİNE BÜYÜKTEN BÜYÜK TEŞEKKÜRLER EDİYORUZ.

MİSAFİRLERİMİZİN EVLERİNE DÖNDÜKTEN SONRA GÖNDERDİKLERİ MESAJI SİZLERLE PAYLAŞIYORUZ.


Hürmetli büyüğümüz İbrahim V. ARACI,
Muhterem Kocaeli Kırım Dernekleri Federasyonu azaları ve Dernek Başkanları,

Bize bu ziyaretimiz sırasında göstermiş olduğunuz sıcak ilgi ve samimi karşılama içün Size içten teşekkürlerimizi bildirmek isteriz.
Aydınlık ve hoş evinizin törünü (başköşe), kalplerinizi bize açarak beş gün devamında bizim şahsi ve esasen halkımızın umumi sorunlarına bizimle beraber çözümler bulmağa çalıştınız.
Hayat, iş ve sosyal tecrübenizi bizimle daima paylaşıyor, bazı konularda yeni fikri ortamlara bizi sevkediyorsunuz. Bu bizim için inanılmaz kıymeti olan ortak kaderimizin değerlendirmesi, gelecekteki perspektiflerin açılımıdır.
Kocaeli Kırım Dernekleri Federasyonu’nun VATAN KIRIM UĞRUNA VE HALKININ AYDINLIK GELECEĞİne sarfedilen gayret ve çalışmalarını Kırım’da oluşan bu son siyasi krizi ortamında büyük bir güç daha kazandığını çok net bir şekilde görmüş bulunmaktayız. Türkiyemizin bu bölgesinde yaşayan Kırım Tatar vatandaşlarımızın ve umumen Türk kardeşlerimizin kitlesel yürüyüş mitingleri büyük ses getirmiş, bununla beraber Rusya-Ukrayna gerginliğinde Kırım’daki Kırım Tatarlarının siyasi bir kıskaç içinde kaldığına dünya kamuoyunun dikkatine apaçık tarafınızdan sunulmuştur.
Bu denli güçlü ve kitlesel yürüyüşlerin ilk defa bu son siyasi krizle ve yalınız Kocaeli’nde gerçekleştirildiğine şahit olduk. Haberi yayan yerli portalın ve bölgesel gazete sayfalarından da izledik.
Bunun yanında şunu da asla unutmayacağımızı söylemek isteriz, Ankara, Eskişehir, Gebze, Köstence, Moskova ve diğer şehirlerimizde Kırım’ı askeri işgal altında tutan Rusya Hukumeti’ni protesto mitingleri de biz – Kırım’da işgali dakika dakika yaşayan halk - büyük manevi destek ve güçlü bir ses olarak aldık. Dünya kamuoyuna da bunlar belirli tesirler bırakmış, sorunumuzu güncelliğe taşımıştır. Bundan dolayı da Türkiyeli bütün Kırım Tatarlarına gönülbağımız bir düğüm daha kavi bağlanmıştır. Her şeye rağmen bir bütün olduğumuzu bir kere daha ve ilk önce de özümüze hatırlattık.
Bu büyük gerginliğin yaşandığı günlerde Kocaeli bölgesinde yaşayan tüm kan ve din kardeşlerimizin çıktığı kitlesel protesto yürüyüşü ile Kırım Tatar halkı ile Türk halkının bizim derdimize dert ortağı olması bizi duygulandırdı ve bir kez daha birleştirmiştir.
Bu gibi onbinlerce vatandaşı birleştiren yürüyüşlerin fikir ve güç odağı Kocaeli Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu olmasına son derece kıvanamız. Son yıllar Kırım’da kitlesel kutlamaların (toy, sünnet, iftar, kurban kesimi-dağıtımı, KİPU’ya destek, eğitim kursları, sanat sergileri, sporcuları bireysel destekleme vb) başında Kocaeli KIDEF’in olması Kırım’da artık alışılmış merasim silsilesi haline gelmiş halk bayramlarına dönmüştür. 
Bu beklenmedik siyasi kriz ile Kocaeli KIDEF'in kara günde de güçlü ve dünya kamuoyunu etkileyen bir haykırış olarak kendini belli etmiştir. İyi günde de, kötü günde de hep birlik beraberlik ve kenetlenmiş bir şekilde olan diasporamızın güçlü bir kuvvet odağı Kocaeli olduğuna şahitiz. Bu vesile ile, iyi ve parlak geleceğimize emin bakarak, sayın Başkan İbrahim Vefa ARACI’ya ve elbette ki tüm Federasyon azalarına minnetdarlığımızı bildirmeğe borc biliriz.
Bar olun!

Prof.Dr. Ahtem CELİLOV
Doç.Dr. Leniyara SELİMOVA
Mustafa MUHTEREM
Edem UMEROV
Dilaver ABLAMİTOV

  • MİSAFİRLERİMİZDEN GELEN MESAJ

KIRIM